Datum:27. 07. 2024
Svátek:Věroslav

*  Anketa Dobrovolní hasiči roku 2023

Děkujeme Martinovi Lacinovi za napsání velice krásného článku.

Kdo jste hlasovali v anketě Dobrovolní hasiči roku 2023? Já ano a nebylo vůbec jednoduché vybrat ze všech těch sborů v různých částech Česka a Moravy ty nejlepší, když si přečtete o všech těch významných událostech, co se za poslední rok udály, a práci, která byla vykonána.
O to větší mám radost, že naše jednotka SDH Doubek (https://www.facebook.com/hasicidoubek) získala na slavnostním galavečeru Ankety Dobrovolní hasiči, konaném na státní svátek 17. listopadu 2023 v Laser Show Hall brněnského Bobycentra, úžasné 3. místo za oblast střed a sever Čech s 1177 hlasy. Úsilí a nasazení jednotky bylo oceněno mezi 23 jednotkami a 25 sbory dobrovolných hasičů z celé České republiky. Galavečer, moderovaný Petrem Rychlým, byl dokonale připraven, zúčastnilo se ho na 450 účastníků (z toho 7 z Doubku) a naše jednotka získala fin​​​​anční a věcné dary.
Je důležité podotknout, že jednotce uteklo druhé místo v anketě o pouhé čtyři hlasy za Rumburkem. Tento těsný výsledek ukazuje, jak významná je podpora každého člověka, i když není přímo členem sboru. Ocenění je nejen uznáním mimořádné práce, ale také připomínkou obětavosti a odhodlání všech dobrovolných hasičů, kteří svou práci vykonávají zcela dobrovolně, protože jim prostě dává smysl pomáhat druhým.
Na den přesně před půl rokem - 17. května 2023 jednotka SDH Doubek zasahovala při velkém požáru skladu firmy Hecht u Mukařova, kde byl vyhlášen nejvyšší (Zvláštní) stupeň poplachu v ČR a na místě zasahovalo 31 jednotek hasičů ze středních Čech, dokonce i z Prahy. Poplach zazněl na zbrojnicích dobrovolných hasičů v Brandýse nad Labem, Čelákovicích a Zásmukách, zanedlouho i na stanici pražských hasičů v Modřanech. Tento požár, který způsobil škody ve výši 60 milionů Kč, byl jedním z nejvýznamnějších zásahů doubeckých hasičů a přispěl k ocenění v anketě​​​​​​​​​​.
Opět se ukázalo, že když jde do tuhého, na hasiče je spolehnutí. Profesionální přístup a lidská dobrota jsou klíčovými vlastnostmi členů jednotky. Večer byl ohlášen poplach a do rána se nezastavili. Místo odpočinku po náročném dni celou noc hasili požár, neúnavně vozili vodu z rybníka k požáru, tahali hadice, nasazovali dýchací přístroje a přímo čelili ohni. Hasiči neváhali nasadit všechny dostupné prostředky a techniku, aby požár dostali pod kontrolu​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​. Ke zrychlení doplňování cisteren bylo na čerpacím stanovišti v Louňovicích zprovozněno velkokapacitní čerpadlo.
Po noci plné práce, kdy mnozí z hasičů místo spánku neúnavně pracovali, se konečně podařilo lokalizovat ohnisko a snížit stupeň požárního poplachu. Některé jednotky se mohly vrátit domů, zatímco naši pokračovali v dohašovacích a dohlídkových pracích.
Hasiči SDH Doubek a všechny dobrovolné jednotky si zaslouží naše uznání a vděčnost za neúnavnou práci a ochotu přispěchat na pomoc vždy, když je to potřeba.
A pokud to budete chtít vidět také, záznam slavnostního galavečera bude odvysílán dne 2. prosince na programu ČT2.