Datum:27. 07. 2024
Svátek:Věroslav

* 110 let založení SDH V Doubku

I když 23. červen roku 2007, vypadal dopoledne velice příjemně a  slunně, hned po zahájení oslav starostou obce JUDr. Zdeňkem Pospíšilem a  starostou SDH Doubek Ing. Karlem Čadilem se spustil proud deště. Veliký stan a kabiny se okamžitě naplnily davem přihlížejících a účastníků. Trošku se tím celý program změnil a zkrátil. Nejdříve nám předvedly své umění mažoretky z Kostelce nad Černými lesy a pak následovaly technické ukázky, které původně měly být jako ukázky vyplňující soutěže. Hasiči HZS hl.m.Prahy nám předvedli speciál - Toyotu s hasícím zařízením COBRA, 42 m plošinu BRONTO SKYLIFT F 42 RL na podvozku Scania a chemické Iveco s nástavbou SCHMITZ a pak společně s HZS Českých drah, dorazivších s  chemickou Avií s nástavbou THT, předvedli dva protichemické obleky a  ochranný protižárový oblek. Na poslední chvíli dorazil hasičský OT 64 s  obsluhou od SDH Káraný. Po celou dobu byl rovněž k vidění veterán DA Mercedes od SDH Nouzov a samozřejmě místní požární technika - cisterna CAS 25 Škoda 706 RTHP.

Pro děti byl po celý den k dispozici skákací hrad, nafukování balónků a naprosto úžasné malování dětských obličejů paní Vítkovou. Bohužel slíbeného rodeo bizona se nepodařilo zprovoznit, vyprošovací tank, díky technické závadě, nemohl dorazit a pro odlet horkovzdušného balónu nebylo přívětivé počasí.

Ukázka požárního útoku mužů a žen z Nouzova u Semil byl zakončen menším zklamáním nouzovských žen z nepodařeného zakončení útoku, ale to byla poslední tečka za vším, co se nepodařilo. Doubecká sestava hasičů excelovala zvládnutím celého požárního útoku na tři proudy ve výjezdových helmách a svých, naprosto úžasných, pruhovaných plavkách ukazujících jejich „mužná těla“.

Spřátelené sbory Babic, Brloha u Českých Budějovic, Mukařova, Nouzova u Semil, Senohrab a Tehova jistě vyslaly na soutěže elitu svých sborů. Místní sbor své soutěžní družstvo obměňoval podle možností, aby nebylo narušeno zajištění oslav a nejstarší dorostenec SDH Doubek Vašek sestavil z bývalých dorostenců a jejich zástupců družstvo doubeckých „Hladových dog“.

Samotné soutěže byly netradiční a v jedné, laskavě zapůjčené Ragby teamem Říčany „bungee runing“, si dokonce zasoutěžili pražští i drážní hasiči. Bratři Bílkové z Tehovce byli hlavními rozhodčími společně s  doubeckou Štěpou Pospíšilovou.

Po běhání na lyžích, běhu se svázanýma nohama k sobě, skákání na  skákacím dětském míči, běhání tunelem a hledání míčků v pilinách, vázání uzlů, postupným snědením koblih na čas a velice bojovným bungee runingem, bylo vyhlášeno jako první mladé družstvo z Brloha.

Každý soutěžící dostal medaili. Družstva na bedně pak ještě poháry a  věcné ceny. Družstvo na čtvrtém místě dostalo navíc, za své „bramborové“ umístění, bramboráčky. Hlavní cenou byl sud piva. Pro brložskou omladinu byl sud spíše trestem, projevujícím se nošením sudu při  zpáteční cestě domů a několika přestupech a pak také jejich nezletilostí, ale jistě potěšujícím pro jejich vedoucí, rodiče a ostatní jejich hasiče.

Po vyhodnocení soutěže byl slavnostně předán nádherný hasičský prapor z rukou zástupce Obce Doubek starosty pana Pospíšila do rukou starosty sboru pana Čadila, který předal za hlaholu famfár prapor doubecké připochodující Čestné stráži. Čestná stráž se skládala ze dvou členů a  jedné členky místního sboru. Jejich pracovní název při nácviku pochodu byl Hvězdná pěchota a nebo Rychlá rota, ale svého se nakonec zhostili důstojně a velice zodpovědně. Mě osobně mrzelo, že jsem nemohla také vidět ze svého postu místostarostky stojící po boku starosty a tudíž čelem ke stráži, otce členky této stráže pana Erbena, jak s humorem svým vlastním, mává dceři kapesníčkem a jako dojetím utírá slzy. Příprava exhibice doubeckých žen s vystoupením tance „Trnky brnky“ z filmu Slunce, seno a jahody bylo natolik utajené a překvapivé, že ho někteří prošvihli. Ale kdo viděl, nezapomene. Tímto byla zahájena zábava pod  širým nebem s tancem a kapelou. Doubecká hasičská mládež pak poděkovala svým vedoucím za jejich celoroční kulturní aktivitu společným tancem.

V nočních hodinách zaujala 15-ti minutová ohnivá show skupiny Pa-li-tchi a oficiální oslavy byly zakončeny nádherným ohňostrojem, při  kterém se tajil dech. Pokračování v zábavě pak bylo uvolněním a  příjemným zpestřením celoodpoledního snažení.

Poděkování patří firmě ASP služby, Ministerstvu kultury za dotaci na  podporu kulturních aktivit v obci,TJ Čechii Doubek, sponzorům firmě EVPU Defence s.r.o., HQH Systém s.r.o., p. MUDr. Kučerovi, HZS Hl.m.Prahy, HZS Českých drah, manželům Vítkovým ze Sibřiny, bratrům Bílkům, Štěpě Pospíšilové a všem fotografům a kameramanům a v neposlední řadě SDH Doubek za příkladnou a důstojnou organizaci celých oslav.

Fotografie: Dominik Froněk

Článek: Věra Šastná